top of page

MMA FULL (Shoot Boxing)

MMA Full amacı sporcunun  rakibini tüm enerjisi ve gücüyle yenmek olduğu bir  MMA disiplinidir. Yumrukların , tekmelerin ve yerde mücadele’nin müsaade edilen hedeflere odaklanarak hızlı ve kararlı bir şekilde güçlü bir temas oluşturarak vurulması gerekir.Bu mücadele stilinde ayakta vuruşlara izin verilir ama yerde rakibe vurmaya izin verilmez.Yerde sadece boğma ve submission (pes ettirme) tekniklerine izin verilir.Müsabaka standartlara uygun bir Octagonda yada Ringde  gerçekleştirilir. 

MMA Full Branşına Kimler Katılabilir?
Genç ,Büyük,Alt Veteran,Üst Veteran.

MAÇ SÜRESİ

Elemeler

3 Dakika 2 Raund 1 Dk Ara  ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

Finaller

3 Dakika 3 Raund 1 Dk. Ara ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

 

SIKLETLER

Üst Veteran, yaş 45 – 54

Erkek:     kg. – 56, -60, -65 ,-71, -78, -86, -95, -105, +105

Bayan:     kg. -50, -55, -61, -68, -76,  -85, -95, +95

Alt Veteran, yaş 35 – 44

Erkek:     kg. – 56, -60, -65 ,-71, -78, -86, -95, -105, +105

Bayan:     kg. -50, -55, -61, -68, -76,  -85, -95, +95

Büyükler 18-44 yaş

Erkekler            kg = 56,  60,  65,  71,  78,  86,  95,  +95

Bayanlar           kg = 50,  55,  61,  68,  76,  +76

Gençler  16-18 yaş

Erkekler  kg = 56,  60,  65,  71,  78,  86,  +86

Kızlar      kg = 50,  55,  61,  68,  +68

En düşük yaş 16 ‘ dır.

Puanlar

Atış (fırlatma) iki bacağı da yerden kaldırarak                      3

Atış (herhangi)                                                                               2

Takedown (go down)                                                                     1

İmmobilize                                                                                        1

İmmobilize (yan kontrol)                                                              2

İmmobilize (mount veya montada)                                           3

Yasal hedefe her vuruş                                                                 1

Teknik iyi uygulamak                                                                      1

Sayma : toplam skordan 1 puan düşümü

YASAL HEDEFLER

MMA FULL ; müsabık ayaktayken omurga, ense, başın tepesi, boğaz, genitaller dışındaki tüm vücuda, yumruklar , tekmeler (ayak ve kaval) vurabilir. Dirsek vuruşları kesinlikle yasaktır. Tüm kilitler ve boğmalar serbesttir. Yerdeki rakibe vurmak veya (sen) yerdeyken vurmak yasaktır. Sadece bir eli veya bir dizi bile mindere değen atlet “yerde” kabul edilir.

FIRLATMALAR (YÖNLENDİRMELER)

Bitiriş anı dışında rakibi her şekilde atmak, kapmak, tutmak serbesttir(supleks hariç). Yanı sıra kapıldığında vurmak veya kaptığında vurmak da serbesttir. Rakibi ensesinin üzerine ya da kendi dizlerinin üstüne fırlatmak yasaktır(supleks).Rakibi iplerin dışında sürüklemek yasaktır. Rakibi taşıyarak iterek her şekilde düşürmek, rakibinin üstünde kalsa da ayakta kalsa da  “take down” yapmış kabul edilir. Rakip yanlışlıkla kendi düşse de “tane down” kabul edilir.İpleri tutmak yasaktır. Bir atıştan sonra rakip hemen maça dönemeyecek durumdaysa hakem 8’e kadar sayar, halen devam edemeyecek durumdaysa  normal KO gibi “faaliyet dışı” olduğuna hüküm verilir.

İMMOBİLİZE

Rakibi yerde blokajlamak ne şekilde olursa olsun serbesttir, yalnızca avantajlı durumda olan puanlandırılır. İmmobilizeyi sağlamak için boğmak, kilitlemek ve pes ettirmek serbesttir. Pes durumunda “abandone” hükmüyle sonlanır. Orta hake eğer tehlikeli bir durum görürse maçı durdurur. Saymalar başlar.

Hakem 5 saniye yerde klinç durumunda maçı durdurur.

Avantaj her zaman üstteki atlete verilir, tek istisnası “montada” dır. Hakem pozisyonun sabitlendiğini (5 saniye) fark ettiğinde kollarını sporcular üzerinde gergin tutarak, onların duyabileceği sesle sayar, 5 saniye saydıktan sonra durdurur, sporcuları kaldırır, puanlandırır. Eğer sayma esnasında kilit bozulur, engellenir ise sayma durur ve sporcular kaldırılır. Eğer sayma esnasında bir kilitten diğerine geçilirse sayma devam eder.  5 saniye saymanın ve puanlandırmanın sonuçlanmsından sonra, eğer sporculardan biri hemen devam edemeyecekse, hakem 8’e kadsar sayar, halen devam edemeyecekse KO hükmü verilir.

BİTİRİŞ

MMA Full (Shoot box) de boğma, kilit, bası, arm-bar’la bitiriş serbesttir. Bitiriş maçı sonlandırır. Maç devam etmez. Eller rakibin yüzüne konulamaz. Hakem devam etmekte olan bir bitiriş’i eğer kapılan sporcular için tehlikeli gördüyse durdurabilir.Bu kapılan sporcudan 1 puan kesilmesiyle sonuçlanır. Yerde dişlik çıkması durumunda karşılaşma durdurulmaz, hakem uygun anda kendisi sporcuya dişliği takar. Kilitleri koparma tarzında yapmak yasaktır, kilit ilerleyen teknikler neticesinde gerçekleşmelidir. Parmakları kaldırarak kilitler yasaktır.

kralspor23.jpg
DSC_0404.JPG
bottom of page