top of page

MMA Light

MMA Light kategorisi müsabakalara yeni başlayan sporcuların maç tecrubesi kazanmaları için hazırlanmıştır.


MMA LIGHT Branşına Kimler Katılabilir?
Minik ,Yıldız , Genç ,Büyük,Alt Veteran,Üst Veteran.

MAÇ SÜRESİ

Minik – Yıldızlar  2 Dakika 2 Raund 1 Dk. Ara ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

Gençler 3 Dakika 2 Raund 1.30 Dk Ara  ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

Büyükler  3 Dakika 2 Raund 1.30 Dk Ara  ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

Finalleri 3 dakika 3 raunddur.

MMA Light Puanlar

Yüksek atış (göğüs seviyesi üstü)           3

Atış (iki ayak yerden kesilerek)                 2

İndiriş                                                                1

İmmobilize (gard)                                          1

Yan immobilize (yan gard)                          2

Mount veya Montada                                  3

6-8 / 10-12 yaş grubu için her indiriş 2 sayı, her immobilize 2 sayı

Her yasadışı hareket  (-) 1

YASAL HEDEFLER

MMA Light’da genitaller (kasıklar), boğaz, gözler, ense, omurga haricinde kalan tüm vücud bölgelerine kontrollü yumruk, tekme vurulabilir. Hedefleneni aşan tüm teknikler için “kontrolsüz”  kararı verilecektir. Kapıldığında (kapmak=rakibe kollar veya bacaklarla sarılarak, kısıtlamak) vurmak veya tutmak serbesttir. Müsabıklardan herhangi birinin yerde olması durumunda vuruş yasaktır.

 

Minklerde  (10-12 yaş) tutarak vurmak yasaktır. Bitiriş yasaktır. ( bitiriş =  T.O veya K.O. ) Miniklerde yerde sadece immobilize yani sabitlemeye izin verilmektedir.

 

Yıldızlarda (13-15 yaş)  tutarak vurmak yasaktır. Tüm bitiriş teknikleri kullanılabilir fakat bitiriş yasaktır. Yalnızca teknik puan amaçlı gösterilebilir.(Kilitler vs..)

ATIŞLAR

MMA Light  rakibi her şekilde kapmak veya atmak serbesttir (supleks hariç). Fakat bitiriş esnasında kapmak veya atmak yasaktır. (arm-bar kilidi vurduğumuz bir rakibi aynı anda bir atış tekniği ile atmak veya kapmak istesek kalıcı hasara sebeb olabilir). Rakibi kafası veya ensesi üzerine dikey atmak (çivilemek,supleks) yasaktır. Rakibin dizleri üzerine düşecek şekilde atılması yasaktır. Müsabak alanıda başlayan atışlar, güvenlik alanında bitse bile geçerli kabul edilir. Rakibi güvenlik çizgisinden dışarı atmak yasaktır. Rakibin üzerinde bir pozisyonda kalmak üzere, rakibi taşıyarak veya iterek herhangi bir şekilde yere indirmek, rakibin üzerine düşse de ayakta da kalsa “takedown” kabul edilir. (indirme). Rakibin herhangi bir nedenle yere düşmesi kendi hatasıyla bile olsa “takedown” kabul edilir.

İMMOBİLİZE

MMA Light’da rakibi herhangi bir şekilde yerde sabitlemek serbesttir, fakat yalnızca avantajlı pozisyonda duran müsabık puan kazanır. İmmobilize 10 saniye sürmelidir. (5 saniye saymanın başlaması, 5 saniye hakem sayması). Yüzüstü olan rakibin el-diz kalkması (emekleme pozisyonu) immobilizeden kurtulduğu anlamına gelir ve hakem saymayı durdurur. İmmobilize olan rakip müsabaka alanından dışarıya çıkarsa sayma durdurulur. Alttaki müsabıkın puan kazanabileceği tek istisnai pozisyon “montada” dır. (bu pozisyon bizim “rear naked choke” dan alışık olduğumuz çift bacak kancasıyla rakibin sırtında kontrol sağlamak). İmmobilize esnasında sporcu pozisyon değiştirebilir ve pozisyon değiştirirken immobilize halen devam ediyorsa sayma devam eder. Son aldığı pozisyonun puanı verilir.

BİTİRİŞ

MMA Light’da bitiriş boğma, kilitleme, basma, arm-bar uygulayarak yapılabilir.(MMA Gençlerde ve büyüklerde) Eller rakibin yüzünde tutulamaz. Eğer yakalanan müsabıkın tehlikede kaldığını farkederse hakem devam etmekte olan bir bitiriş’i durdurabilir. Bu durum yakalanan müsabıktan bir puan kesilmesi demektir. Yer mücadelesinde kask veya dişlik çıkmasıyla müsabaka durdurulmaz. Hakem yerdeki sporcunun uygun anında kaskı veya dişliği yerleştirir. “koparma” (şiddetle uygulanan) eklem kilitleri yasaktır. Kilitler ancak birbirini takip eden tekniklerin sonucu gerçekleşmelidir. Parmakları kaldırarak yapılan kilitler yasaktır. Bitiriş uygulandığında maç ayakta devam etmez. Bitiriş maçı sonlandırır.

kralspor23.jpg
DSC_0404.JPG
bottom of page