top of page

MMA Elite

MMA Elit amacı sporcunun  rakibini tüm enerjisi ve gücüyle yenmek olduğu bir  MMA disiplinidir. Yumrukların , tekmelerin ve yerde mücadele’nin müsaade edilen hedeflere odaklanarak hızlı ve kararlı bir şekilde güçlü bir temas oluşturarak vurulması gerekir.Bu mücadele stilinde ayakta ve yerde vuruşlara izin verilir .Müsabaka standartlara uygun bir Octagonda yada Ringde  gerçekleştirilir. 

MAÇ SÜRELERİ

Elemeler

5 Dakika 3 Raund 1 Dk. Ara  ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

Finaller

5 Dakika 5 Raund 1 Dk. Ara  ( Organizasyonlara göre sürelerde değişiklik gösterebilir)

SiKLETLER

Erkekler          kg = 56,  60,  65,  71,  78,  86,  95,  +95

Bayanlar         kg  = 50,  55,  61,  68,  76,  +76

En düşük yaş 18 dir.

PUANLAR (SKOR TABLOSU)

Sonucu belirleyen skorlama şöyledir;

Takedown } iki bacağından yerden kalkmasıyla                      3

Takedown } her teknik                                                                      2

İmmobilize } her pozisyon                                                              1

İmmobilize } yan kontrol                                                                 2

İmmobilize } mount veya montada                                              3

Vuruş (yasal hedefe her vuruş)                                                    1

Etkinlik (bir tekniğin etkinlikle kullanılması)                               1

Sayma (hakem müsabıka saydığında toplam skordan)      -1

YASAL HEDEFLER – İZİN VERİLEN TEKNİKLER

MMA ELİT ; müsabık ayaktayken omurga, ense, başın tepesi, boğaz, genitaller dışındaki tüm vücuda, yumruklar, dizler, tekmeler (ayak ve kaval) vurabilir. Dirsek vuruşları kesinlikle yasaktır. Yerde yalnızca bir veya iki parmağın değmesiyle, aynı vuruşlar yasaldır, fakat kafaya yalnızca yumruk vurulabilir. Yerde vucuda diz serbesttir.Yerden yukarıya yüze tekme serbesttir.Tüm kilitler ve boğmalar serbesttir.

TAKEDOWNLAR (İNDİRİŞLER)

Rakibi grab, tutmak ve fırlatmak her tarzda yasaldır. Grappling esnasında vurmak serbesttir. İplere veya kafese tutunmak yasaktır. Rakibi iplerin üstüne indirmek yasaktır. Rakibi başı üstüne denk gelecek şekilde veya kendi dizleri üstüne fırlatmak (yönlendirmek) yasaktır. İplere asılmak ya da kafesi tutacak olarak kullanmak yasaktır.

KİLİTLER

Daha iyi pozisyonda olduğu ve 5 sn tutabildiği sürec tüm kilitler puanlandırılır. Tüm üstteki pozisyonlar daha iyi (avantaj) kabul edilir, istisnai olarak montada altta da olsa avantaj kabul edilir.

PES ETTİRME

Maçın bitişi boğma, burkma, kilitleme, bası, kol, bacak veya ayak kilitleriyle (parmaklar değil) serbesttir. Ellerini rakibinin yüzüne (ağız, burun, gözler) koymak yasaktır. Hakem pes etme sürecindeyken yakalanan sporcu için tehlikeli olduğuna inandığında müdahale edip hareketi durdurup, diğer sporcuyu galip ilan edebilir. Sporculardan biri yer mücadelesinde dişliğini düşürdüğünde hakem sporculara pozisyonda donmalarını talimat verir, dişliğin yerine takılmasına izin verir, maçı devam ettirir.Dişlik birkaç kez daha aynı sporcu tarafından ağızdan düşerde hakem maçı bitirebilir.

DSC_0404.JPG
kralspor23.jpg
bottom of page